junior

Junior Geeks – Science and Tech Camp

Junior Geeks Science and Tech Camp wrapped up three days of events for youth from #Prishtina, #Peja, and #Mitrovica. They turned their ideas into board games, robots, AI and other digital solutions to solve societal problems—and left inspired to become future, fearless leaders and active innovators. Prior to the camp they participated in four months of intensive lectures and …

Junior Geeks – Science and Tech Camp Read More »

Ambasada amerikane uron fituesit e garës – Junior Geeks

Ambasada amerikane në Prishtinë, ka uruar fituesit e garës në botë – Junior Geeks! “Urime për Shpend Lila, Eldita Tarani dhe Zana Tabaku, të gjithë studentët e programeve të shkëmbimit në SHBA, të cilët u bashkuan për të fituar Fondin e Inovacionit ‘Alumni’ – me projektin e tyre të quajtur “Junior Geeks”, shkruan ambasada në …

Ambasada amerikane uron fituesit e garës – Junior Geeks Read More »